O autorze
Dlaczego pisze? Bo nie może wytrzymać. Taka potrzeba widocznie.
Aktorstwo? Sposób na życie, w którym można być kimś, kim się nie jest, kim się nie chciałoby być i kim być bardzo by się chciało.
Natura? Refleksyjna. Zawsze zakłada, że może się mylić.
Motto : Ludzie są dobrzy, tylko czasem im nie wychodzi.

Dwa widoki

Homo malcontentus i Homo optymictus

Homo malcontentus
Jakim trzeba być kretynem żeby wybudować tunel wzdłuż rzeki ! Wszędzie na świecie buduje się tunele pod rzekami, a u nas musi być oczywiście odwrotnie. Jeździło się przyjemnie Wisłostradą z północy na południe, albo wręcz przeciwnie, a tu nagle w ten beznadziejny tunel trzeba wjechać. Ciemno, ciasno, spalinami śmierdzi, coś okropnego. Fotoradar ustawili i kasę zdzierają z porządnych ludzi. Most Świętokrzyski wybudowali, ale z tego cholernego tunelu żadnego wjazdu na niego nie ma. Ten most też bez sensu zupełnie!

Zamiast prostą kładkę przez Wisłę przerzucić, to sobie podwieszany na linach strzelili i teraz stoi jak jakiś wóz drabiniasty. Wiocha i tyle! Do stadionu prowadzi, ale stadion też wiocha straszna. Kto to widział, żeby taki wielki stadion w środku miasta budować ! A jaki brzydki! Ktoś słusznie zauważył, że wygląda jakby jakaś baba biało-czerwone pranie na badziewnym koszyku powiesiła. Coś obrzydliwego. Na dodatek jak tylko ciemno się robi, to go bez sensu podświetlają.

Mosty też idiotycznie podświetlają na kolorowo. Ile prądu to wszystko zżera z naszych podatków. I po co nam taki wielki stadion? EURO się skończyło i co tam się dzieje? Nic! Kiedyś można było tanio jakieś dżinsy, albo dresy kupić od Wietnamczyków, człowiek mógł zaoszczędzić, a teraz? Stoi takie bydle i w oczy świeci. To EURO też nam było potrzebne jak świni siodło. Nazjeżdżało się tałatajstwa z całej Europy i tylko wstydu się najedliśmy, żeśmy sobie tunel wzdłuż rzeki zafundowali. Zresztą i tak przegraliśmy. Jak zwykle.


Homo optymictus
Ten kto wpadł na pomysł żeby Wisłostradę wpuścić pod ziemię powinien mieć w Warszawie pomnik ! Cóż to był za genialny pomysł! Nareszcie, Powiśle, a wraz z nim całe miasto ma dostęp do rzeki. Nareszcie wieka arteria drogowa nie odcina mieszkańców od wielkiego daru, jakim jest dla każdego miasta rzeka. Jakież to dało pole do działania architektom.

Dzięki temu rozwiązaniu Centrum Nauki Kopernik jest tak malowniczo nad Wisłą usytuowane. Jakże wspaniale, nowoczesna bryła tego budynku, koresponduje z linami przepięknego Mostu Świętokrzyskiego. Znakomitym pomysłem było również to, że Świętokrzyski jest mostem lokalnym. Że jest lekki i zgrabny. Tuż za mostem, nad tunelem właśnie, zakończy się niebawem budowa nadwiślańskich bulwarów. Jakiż cudowny będzie stamtąd widok na imponujący rozmachem i urodą Stadion Narodowy. Kawiarenki, ogródki, koncerty, tuż obok Teatr Ateneum. Będzie pięknie. Stadion też piękny.

Ten kosz utkany z narodowych barw, co wieczór cudownie podświetlony, wygląda jak pomnik naszej dumy i solidności. Jeszcze niedawno to miejsce szydziło napisem Jarmark Europa, a teraz jest w Europie jednym z jej architektonicznych klejnotów. Naprawdę było się czym pochwalić gdy tłumy kibiców zjechały na EURO 2012. Cały świat zobaczył jak wspaniale potrafimy projektować i budować. Zobaczyli jak znakomicie umiemy organizować i zabezpieczać tak wielkie imprezy. Nareszcie hasło „Polak potrafi” przestało mieć ironiczny wydźwięk. I choć dwa lata temu przegraliśmy, to przecież wygraliśmy i ciągle wygrywamy. Jak nigdy.

Artur Barciś
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...